przyroda-hero-img

ATRAKCJE W OKOLICY

PRZYRODA

zoo-img

OGRÓD ZOOLOGICZNY

Zoo jest wspaniałą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Największe zoo w Europie to Tierpark Berlin. To prawdziwe maxi zoo, bo ma powierzchnię aż 160 hektarów. A największe zoo w Polsce to Gdański Ogród Zoologiczny w Oliwie. Zajmuje powierzchnię ponad 123 hektarów. Ogrody zoologiczne w Polsce są w wielu miastach, ale… okazuje się, że Szczecin jest największym miastem w Polsce, w którym nie ma ogrodu zoologicznego. Przekonują się o tym osoby, które wpisują do wyszukiwarki hasła: zoo szczecin, zoo zachodniopomorskie. A zatem zamiast hasła „idziemy do zoo” pozostaje nam zawołać „jedziemy do zoo”. Co ciekawe, ogród zoologiczny w Szczecinie nigdy nie istniał, pomijając niewielki zwierzyniec na przełomie XIX i XX wieku.

Ogrody zoologiczne położone najbliżej Szczecina są u naszych zachodnich sąsiadów. Pozostaje zatem kierunek „zoo Niemcy”. W odległości 55 kilometrów od Pałacu Manowce i 60 kilometrów od Szczecina jest Zoo Ueckermünde. Na 16 hektarach mieszka 400 zwierząt 100 gatunków. Jazda w jedną stroną stronę zabiera 50 minut. Potrzeba półtorej godziny z Pałacu Manowce i godzinę ze Szczecina, żeby dojechać do  Zoo Eberswalde. Tu na 15 hektarach mieszka aż 1500 zwierząt 150 gatunków. Tylko zapaleńcom możemy polecić wyprawę do wspomnianego wyżej Zoo Berlin. Choć berliński ogród zoologiczny jest ogromny i wspaniały, na wyprawę trzeba poświęcić cały dzień.

ogrod-botaniczny-img

Ogród dendrologiczny Przelewice

OGRODY BOTANICZNE

W odróżnieniu od ogrodów zoologicznych, ogrody botaniczne są większa frajdą dla dorosłych niż dla dzieci. Za najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce uchodzą uniwersyteckie ogrody w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławie. Największy ogród botaniczny w Polsce znajduje się w Łodzi i ma aż 67 hektarów. Jeśli chcesz znaleźć w naszym regionie ogród botaniczny, Zachodniopomorskie ma cztery takie obiekty. Niestety, żaden z nich nie znajduje się w Szczecinie. Część pięknego Parku Kasprowicza niektórzy określają jako ogród botaniczny. Szczecin podejmuje starania, żeby przekształcić ją w prawdziwy ogród botaniczny, zgodny ze światowymi i polskimi standardami. Pozostaje zatem polecić ogrody położone w okolicach Szczecina.

Najbliższy Pałacu Manowce jest malutki, ale magiczny ogród botaniczny we wsi Christiansberg w Niemczech. Wystarczy 50 minut, by tam dotrzeć z Manowców i ze Szczecina.

Najważniejszym typem ogrodów botanicznych w naszym regionie jest ogród dendrologiczny. Zachodniopomorskie może pochwalić się dwoma takimi miejscami. Najpiękniejszy jest ogród dendrologiczny Przelewice, położony 1,5 godziny jazdy od Manowców i 50 minut od Szczecina. Drugi to ogród dendrologiczny Glinna, godzinę jazdy z Manowców i pół godziny ze Szczecina. Ten ogród położony jest blisko drogi ze Szczecina do Przelewic, więc można je obydwa odwiedzić za jednym razem.

Choć Szczecin nie ma ogrodu botanicznego z prawdziwego zdarzenia, to ma piękny ogród różany. Szczecin jest jednym z niewielu miast w Polsce, które mogą pochwalić się tak wyjątkowym rosarium. Róże kwitną tu od kwietnia do jesieni. Szczecinianie mówią o tym ogrodzie Różanka. Obecny kształt tego ogrodu projektowała ta sama pani architekt krajobrazu, która projektowała ogród w Manowcach, Małgorzata Haas-Nogal.

krzywy-las-img

KRZYWY LAS

Najbardziej znana na świecie atrakcja przyrodnicza Pomorza Zachodniego to Krzywy Las. Polska ma wiele atrakcji przyrodniczych, ale wśród nich jest tylko jeden krzywy las. Gryfino jest niedaleko od Szczecina, a Krzywy Las nieopodal Gryfina. Trudno opisać jak on wygląda; to trzeba zobaczyć. Najbardziej intrygująca zagadka dla osób odwiedzających Krzywy Las: jak powstał tak niezwykły las? Ta zagadka wciąż czeka na rozwiązanie.

survival-img

SURVIVAL I BUSHCRAFT

Od strony lądu Pałac Manowce otoczony jest rozległą Puszczą Wkrzańską. Przy okazji pobytu w Pałacu Manowce można pokusić się o to, by spędzić jedną lub kilka nocy w puszczy. To byłaby niezwykła frajda szczególnie dla starszych dzieci i młodzieży. Najlepiej skorzystać z usług firm, które organizują survival. Szczecin chyba nie ma takiej firmy, więc można skorzystać np. z firmy Biwak i Wędka, która działa w różnych regionach Polski, w tym w okolicach Szczecina.

Survival to sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Pozwala być samowystarczalnym w dziczy i przetrwać niejedną noc. Trzeba poznać techniki rozpalania ognia, sposoby pozyskiwania wody z otoczenia, a także budowania schronienia. Do tego niezbędny jest zestaw survivalowy, w tym m.in. nóż survivalowy, plecak survivalowy i różne gadżety survivalowe takie jak np. bransoleta survivalowa.

Odmianą survivalu jest bushcraft. Co to takiego? W uproszczeniu można powiedzieć, że to survival w lesie. Chodzi o to, żeby umieć przetrwać w lesie, żyjąc w zgodzie z naturą. Kluczowe wyposażenie to: plecak bushcraft, nóż bushcraft, a do spania hamak bushcraft lub namiot bushcraft. Na bushcraft Szczecin ma w swoim sąsiedztwie wspaniałe lasy. Warto znaleźć firmę, która organizuje takie atrakcje.

birdwatching-img

BIRDWATCHING

Zalew Szczeciński jest największym akwenem w Polsce, sześć razy większym niż Śniardwy. Choć formalnie jest morzem, to przypomina jezioro. Poza bogactwem ryb, szczyci się też bogactwem ptaków. Nad Zalewem znajduje się największe w Polsce i jedno z największych na świecie siedlisk orła bielika. Obecnie liczy ono około stu par ptaków. Dwie firmy organizują wyprawy łódką w pobliże tych siedlisk, aby oglądać i fotografować te wspaniałe ptaki: Oder Delta Safaris i Fotołowy. Obserwacja ptaków staje się coraz popularniejszą formą obcowania z naturą. Jeśli chcesz jej spróbować lub już uprawiasz birdwatching, Polska ma wiele wspaniałych miejsc na obserwowanie ptaków. Jednak tak wielkie ptaki w takie wielkiej liczbie zobaczysz tylko na Zalewie Szczecińskim!

Czym obserwować ptaki? Kto wybiera się na birdwatching, nie musi mieć aparatu fotograficznego. Wystarczy sprawne oko lub lornetka. Jaka lornetka do obserwacji ptaków? Warto poszperać w internecie lub popytać w dobrym sklepie myśliwskim. Niektórzy twierdzą, że jeszcze lepsza jest specjalna luneta do obserwacji ptaków.