atrakcje na wodzie

ATRAKCJE W OKOLICY

NA WODZIE

plaża

Choć Pałac Manowce leży nad samą wodą, nie mamy plaży, ponieważ brzeg ma formę dwumetrowego klifu. Można zejść do wody, która jest płytka, więc idealna do zabaw dla dzieci. Goście opalają się w ogrodzie nad brzegiem zalewu. Jeśli nasi goście koniecznie chcą nacieszyć się piaszczystymi plażami, mogą znaleźć je nad Zalewem Szczecińskim albo nad Bałtykiem. Wymieniamy je tu kolejno od najbliższych do najdalszych.

Zalew Szczeciński.
Plaże zachodniopomorskie to nie tylko plaże bałtyckie. Fajne piaszczyste plaże są także nad Zalewem Szczecińskim.

Trzebież. Plaża położona najbliżej Manowców (9 km autem). Ma około 300 metrów długości. W pobliżu plaży znajduje się sporo atrakcji dla dzieci i punktów gastronomicznych, a także ponad dziesięciometrowa wieża widokowa.

Nowe Warpno. Plaża w odległości ok. 15 km autem od Manowców. Ma zaledwie 100 metrów długości. Przy plaży dwa punkty gastronomiczne. Wokół półwyspu promenada, a przy niej wieża widokowa.

Szczecin. Plaża w tym mieście nie będzie położona nad Zalewem Szczecińskim, bo Zalew Szczeciński – wbrew swojej nazwie – nie sięga do Szczecina. Jeśli goście decydują się na wyjazd do Szczecina, to polecamy plażę nad Jeziorem Głębokim, bo jest tam wiele atrakcji, m.in. wake park, o którym piszemy niżej.

Bałtyk.
Najpiękniejsze plaże w Polsce to plaże nad morzem. W linii prostej z Pałacu Manowce do morza jest tylko 20 kilometrów, jednak po drodze jest Zalew Szczeciński, więc trzeba go objechać. Na życzenie naszych gości możemy sprawdzić czy i w jakiej cenie będzie dostępna motorówka, która mogłaby przewieźć naszych gości do nadmorskich miejscowości.

Plaża Świnoujście. W opinii wielu turystów, to najpiękniejsza plaża w Polsce, a na pewno to najszersza plaża, bo w niektórych miejscach ma aż 200 metrów szerokości. Ciągnie się przez prawie 10 kilometrów. Z Manowców autem trzeba jechać ok. 140 km przez Niemcy, co zabiera dwie godziny.

Plaża Międzyzdroje. Kolejna piękna plaża nad Bałtykiem położona jest w odległości ok. 130 km (dwie godziny jazdy) od Manowców, drogą przez Polskę. Ma prawie 5 kilometrów długości i 30-50 metrów szerokości. Zarówno w Międzyzdrojach, jak i w Świnoujściu, na gości czekają setki atrakcji. W pobliżu Międzyzdrojów, w Lubiewie znajduje się plaża nudystów.

Strój, sprzęt.
Jeśli planujecie wyjazd na plażę, warto zabrać z domu odpowiedni sprzęt. Przydadzą się leżaki plażowe, koc plażowy, a na wypadek wiatru także parawan plażowy. Nie należy zapomnieć o stroju kąpielowym. Dla pań praktyczne będą narzutki plażowe na strój kąpielowy, często określane jako pareo plażowe. Na wszystkie te akcesoria przyda się torba plażowa.

miedzyzdroje

Plaża Międzyzdroje

WĘDKARSTWO

Serdecznie zapraszamy naszych gości na wyprawę na Zalew Szczeciński. Wędkowanie w tym akwenie będzie na pewno wspaniałą przygodą. Doświadczeni wędkarze poradzą sobie sami. Za opłatą możemy wypożyczyć im naszą łódź; to łódka wędkarska z napędem elektrycznym. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt, abyśmy przygotowali i zwodowali łódź. Polecamy także połowy z doświadczonym przewodnikiem wędkarskimPiotrem Kaliskim, który dysponuje swoją łodzią.

Należy uzyskać pozwolenie na połów ryb. Zalew Szczeciński to wewnętrzne wody morskie, a nie wszyscy wiedzą gdzie wykupić pozwolenie na wędkowanie w morzu. Wiele osób sądzi, że właściwą instytucją jest tu szczeciński Urząd Morski. Opłaty za wędkowanie wpłaca się jednak na konto Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego. Tym, którzy chcą łowić ryby w Odrze, pozwolenie wydaje Polski Związek Wędkarski Szczecin. W tym przypadku przyda się karta wędkarska. Możemy pomóc we wniesieniu każdej z tych opłat i w uzyskaniu zezwoleń na połów.

Zalew Szczeciński – ryby. Zalew jest prawdopodobnie najbogatszym w gatunki ryb łowiskiem w naszym kraju. Mamy tu niemal wszystkie gatunki ryb karpiowatych, występujące w Polsce. Dochodzą do tego takie drapieżniki jak okoń, sandacz, miętus, sum, szczupak oraz łosoś i troć wędrowna. Można tu spotkać inne ryby słodkowodne, w tym rzadsze gatunki jak sieja wędrowna, aloza, czy certa. Co ciekawe, w Zalewie zdarzają się także ryby morskie, np. stynka czy babka. Gruba ryba gwarantowana!

Przygotowując się do wędkowania, warto przejrzeć kalendarz wędkarski i sprawdzić brania ryb. W oparciu o kalendarz brań ryb należy przygotować przynety na ryby i akcesoria wędkarskie. Przykładowo, sezon na szczupaka trwa od maja do listopada, ale lato jest najsłabszym okresem. Z kolei, sezon na leszcza trwa cały rok, ale najłatwiej złowić go latem, czyli… podczas wakacji w Pałacu Manowce. Prosimy zabrać ze sobą cały zestaw wędkarski. Poza wędkami i osprzętem, powinna znaleźć się w nim torba wędkarska, przynęta na ryby, siatka na ryby i inne akcesoria.

Marina Trzebież 2

Marina Trzebież

HEJ, ŻEGLUJŻE ŻEGLARZU

Zapraszamy do Pałacu Manowce gości, którzy mają swoje jachty, a także tych którzy chcą wynająć jacht i popływać na Zalewie Szczecińskim.

Zalew Szczeciński jest atrakcyjnym akwenem dla żeglarzy. Po pierwsze, jest duży. Aż trudno uwierzyć, że jest sześć razy większy niż Śniardwy, czyli największe polskie jezioro. Po drugie, w lecie pogoda dla żeglarzy jest tu korzystna, bo wiatr w żagle potrafi nieźle powiać. Lato to nie sezon burz, więc nie należy spodziewać się huraganu. Po trzecie, na zalewie są liczne przystanie jachtowe, zatem jest gdzie zostawić lub wynająć jacht. Żeglarstwo jest atrakcyjne nie tylko dla żeglarzy. Żeglowanie to frajda dla każdego. Nasi goście, siedząc na pałacowym tarasie, mogą obserwować jachty żaglowe na zalewie. Czasem nawet o zmroku widać, że jeszcze się tam żagiel bieli, jak to było w znanej piosence.

Jeśli jesteś sam sobie sterem żeglarzem okrętem i wpływasz jachtem na Zalew Szczeciński, zapraszamy do zanocowania w Pałacu Manowce. Niezależnie od tego, jaki to typ jachtu: jacht żaglowy czy jacht motorowy, namawiamy do skorzystania z jednej z przystani na zalewie. Niestety, przy Pałacu Manowce zalew jest płytki nawet w dużej odległości od brzegu i nie mamy swojej przystani.

Marina Trzebież. Przystań jachtowa położona najbliżej Manowców. Możemy nieodpłatnie przewieźć naszych gości z i do tej mariny. Port jachtowy Trzebież oferuje 91 miejsc postojowych dla jachtów żaglowych z wodą pitną i prądem elektrycznym. Minimalna gwarantowana głębokość basenów to 2.5 m.

Marina Nowe Warpno. To niewielka marina, która ma tylko 6 gościnnych miejsc postojowych. Wewnętrzna głębokość basenu to 1,5-1,7 m.

Marina Szczecin. W Szczecinie jest niejedna przystań jachtowa. Szczecin jest jednak oddalony od Pałacu Manowce, więc rekomendujemy marinę w Trzebieży. W Szczecinie do rozważenia jest przystań Marina Club (30 gościnnych miejsc postojowych, głębokość basenu 3 m) lub Centrum Żeglarskie Szczecin (tylko 10 gościnnych miejsc postojowych, głębokość basenu 2 m).

Marina Świnoujście. Jeśli nasi goście zechcą wypłynąć na Morze Bałtyckie albo popłynąć do Świnoujścia na morską plażę, mogą skorzystać z jednej z przystani w Świnoujściu. Port jachtowy Świnoujście Basen Północny jest jedną z tych opcji. Ma aż 150 gościnnych miejsc postojowych i 3-5,5 m głębokości.

Jeśli żaglówka to twoja pasja, a nie przypłynąłeś swoją, pozostaje czarter. Zalew Szczeciński ma sporo miejsc, w których można wynająć jacht ze sternikiem lub bez  sternika jachtowego. Każda większa przystań żeglarska oferuje czarter jachtów. Zalew Szczeciński to wewnętrzne wody morskie, ale na wynajem jachtu bez sternika do pływania po Zalewie Szczecińskim wystarczy patent żeglarski. Przyda się książeczka żeglarska, w której żeglarz jachtowy zapisze sobie rejs po Zalewie.

Czarter jachtów Trzebież. Zainteresowanych gości prosimy o kontakt, a wówczas sprawdzimy, czy w Trzebieży będzie odpowiednia oferta.

Czarter jachtów Szczecin. Kto chce się wybrać na żagle, Szczecin jest najlepszym miejscem na czartery. To także miejsce, gdzie można wynająć zarówno większe jednostki, jak i mały jacht. Oto kilka szczecińskich firm, które oferują czarter jachtów: Sail & Fun TeamDom Żeglarski MilaDelta Czartery Szczecin.

zeglujze-zeglazu-img

SPORTY WODNE

Kajaki. Goście, którzy spędzają u nas wakacje, mogę nieodpłatnie korzystać z naszych kajaków i pływać po Zalewie Szczecińskim. Piszemy o tym na stronie o atrakcjach w Manowcach. Niektórym jednak marzy się spływ kajakiem. Jeśli chodzi o kajaki, Szczecin ma ofertę firm, które organizują jednodniowe spływy kajakowe. Zachodniopomorskie słynie ze znakomitych tras kajakowych, są jednak położone dość daleko od nas. Jednak i w pobliżu Szczecina można znaleźć fajne spływy. Szkoła Kajakowa organizuje spływy rzeką Płonią i na Międzyodrzu. Magiczny Zakątek zaprasza na spływy rzeka Iną, a Latarnik z Kopic po drugiej stronie Zalewu proponuje spływy okolicznymi rzekami lub wyprawę wzdłuż brzegów zalewu. Firmy te zapewniają kajaki, wiosło do kajaka dla każdej osoby i pozostały niezbędny sprzęt.

Motorówki. Nasi goście mogą być zainteresowani czarterem nie jachtu motorowego, o czym piszemy wyżej, a łodzi motorowej, czyli mniejszej i szybszej jednostki. Osoba prowadząca motorówkę musi mieć patent sternika motorowodnego, czyli prawo jazdy na motorówkę, chyba że łódź motorowa ma silnik o mocy mniejszej niż 10 kW. O takich łodziach mówi się motorówki bez patentu. Jeśli chodzi o łodzie motorowe, Zachodniopomorskie ma szeroką ofertę firm, które wynajmują taki sprzęt. Dla gości, którzy chcą popływać po Zalewie Szczecińskim i szukają motorówki, Szczecin jest najlepszym adresem.

Wynajem motorówek Szczecin. Jeśli masz patent sternika i chcesz poszaleć na zalewie, wypożycz motorówkę z mocniejszym silnikiem. Drugą opcją jest motorówka bez patentu, którą możesz popływać po wodach w Szczecinie i okolicach. Po to jest wypożyczalnia motorówek. Szczecin ma fajną ofertę obydwu rodzajów łodzi. Można skorzystać z firm Boat & FunMotorówki Szczecin lub Szczecińskie Motorówki.

Skutery wodne. Ze względu na hałas, który wytwarzają, nie lubimy skuterów wodnych w okolicach Pałacu Manowce. Jednak Zalew jest tak duży, że można znaleźć miejsca, gdzie hałas nie będzie tak uciążliwy. Jeśli jednak nasi goście wybierają się na skutery wodne, Szczecin jest właściwym kierunkiem. Wypożyczalnia skuterów wodnych Szczecin to m.in. firma Na Skuter. Warto pamiętać, że aby zgodnie z przepisami móc pływać na skuterze, trzeba mieć uprawnienia na skuter wodny, czyli patent sternika motorowodnego.

Windsurfing. Szczecin, o ile wiemy, nie ma miejsca, w którym można wypożyczyć sprzęt (deska surfingowa, żagle windsurfingowe itd.) i spróbować co to windsurfing. Zachodniopomorskie ma taką ofertę, ale trzeba kawałek dojechać z Pałacu Manowce. Najbliżej będzie nad jezioro Miedwie do ośrodka Family Surfing. Ten ośrodek to zarówno wypożyczalnia, jak i szkoła windsurfingu. W ofercie wypożyczalni deska windsurfingowa, żagiel, pianka, kapok. Gości zainteresowanych foil windsurfing, prosimy o kontakt, a postaramy się wynająć sprzęt do foil wing lub doradzić gdzie pływać.

Kitesurfing. Szczecin także w tym przypadku nie jest dobrym kierunkiem. Na kitesurfing Zachodniopomorskie ma dobrą ofertę wypożyczalni i ośrodków szkoleniowych. Deski kitesurfing, sprzęt taki jak latawce, trapezy, pianki itd. można wypożyczyć w Kitetrips.pl w Świnoujściu. Na kursy kitesurfingu można wybrać się do nich lub do szkoły KiteFORT także w Świnoujściu.

Wakeboard. Szczecin ma fajne miejsce na ten sport: Wake Park Szczecin nad Jeziorem Głębokim, na wyjeździe z miasta w stronę Manowców. Wakeboarding co to jest, pyta wiele osób. To jazda na desce, która jest ciągnięta za motorówką lub jest doczepiona do specjalnego wyciągu. Wake Park Szczecin ma jeden wyciąg wakeboardowy o długości 226 m, a drugi 218 m. Można wypożyczyć taki sprzęt jak deska wakeboard, pianka, kask, czy kamizelka wakeboard.

E-foil. Deska efoil to deska do pływania wyposażona w hydroskrzydło zanurzone pod deską i połączone z napędem elektrycznym. Nad Jeziorem Głębokim działa firma Splash Of Fun, która uczy jak pływać na desce e-foil i wypożycza efoil boards.

Nurkowanie. Szczecin i okolice to nie jest kierunek, który wybierają nurkowie rekreacyjni. Tym niemniej Fundacja Diving Team 24 ze Stargardu prowadzi zajęcia i kurs nurkowania na basenach w Szczecinie i Stargardzie, a także na jeziorach, w tym na jeziorze Ińsko (80 km od Szczecina) i w Niemczech na jeziorze Werbellinsee (90 km od Szczecina). Warto skontaktować się z nimi i spytać o ofertę, a także o to czy zapewniają sprzęt do nurkowania taki jak maska do nurkowania dla dzieci i dorosłych, butla do nurkowania, czy płetwy do nurkowania.

Rejsy statkiem po Odrze 1

Rejsy statkiem po Odrze

NIE MA TO JAK STATEK

Zalew Szczeciński to nie tylko sporty wodne. Gościom, którym wystarczy relaks na wodzie, polecamy rejs statkiem wycieczkowym.

Rejsy Szczecin. Najfajniejsze rejsy wycieczkowe w naszej okolicy są w Szczecinie. Są to przede wszystkim rejsy po Odrze. Szczecin sąsiaduje z tzw. Międzyodrzem czyli obszarem pomiędzy dwiema odnogami Odry: Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią. Dwie szczecińskie firmy organizują wycieczki statkiem po Międzyodrzu i po Jeziorze Dąbie. Firma Secco oferuje rejsy wycieczkowcem Dziewanna, a także statkami Kapitan Cook i Sedina na sześciu różnych trasach w pobliżu Szczecina. Firma KJT ma statek wycieczkowy Joanna i ofertę kilku tras.

Rejsy po Zalewie Szczecińskim. Niestety, obecnie żadna firma nie prowadzi rejsów statkiem po Zalewie. Kiedyś Żegluga Szczecińska oferowała nie tylko wycieczki po Zalewie, ale także rejsy Szczecin Świnoujście szybkim wodolotem. Jeśli chodzi o wycieczkowe statki, Szczecin miał wówczas atrakcyjną ofertę. Być może kiedyś pojawi się ona ponownie. Na dziś pozostają rejsy jachtem po Zalewie, o czym piszemy wyżej.

Rejsy Świnoujście. Goście, którzy wybierają się na jednodniowy wypad do Świnoujścia, mogą do swojego planu dołączyć rejs statkiem. Świnoujście to jeden z portów obsługiwanych rzez niemiecką firmę Adler-Schiffe. Oferuje rejsy ze Świnoujścia do sąsiednich niemieckich miejscowości, ale także rejsy statkiem Świnoujście Międzyzdroje.

Nowe Warpno rejsy. Na koniec trzeba wspomnieć o promie pływającym pomiędzy Nowym Warpnem a Altwarp. Rejs promem w jedną stronę trwa tylko kwadrans, ale za to jest to rejs dostępny najbliżej Manowców. Więcej piszemy o nim na stronie poświęconej m.in. atrakcjom dla rowerzystów.

Niektórym gościom nie chce się ruszyć z Manowców i wolą statki oglądać z leżaka nad brzegiem zalewu. W odległości kilku kilometrów od brzegu znajduje się tor wodny, a nim duży ruch statków płynących do i z portu w Szczecinie. Można obserwować różne rodzaje statków. Najczęściej płynie statek towarowy, ale zdarza się czasem statek pasażerski. Niektórzy goście korzystają z aplikacji umożliwiających śledzenie statków, dzięki czemu wiedzą co to za statek właśnie widzą.