zwiedzanie-hero-img

ATRAKCJE W OKOLICY

ZWIEDZANIE

Pobyt w Pałacu Manowce można połączyć ze zwiedzaniem okolic. Jeśli nasi goście nie mają gotowego planu, poniżej rekomendujemy wycieczki last minute po bliższych i dalszych okolicach Manowców. Co do zasady, namawiamy na wycieczki jednodniowe, czyli bez noclegu na trasie wycieczki. Wybierając się na wycieczki weekendowe należy liczyć się z większym tłumem w miejscach, które zwiedzamy, więc najlepiej wybrać się w tygodniu. Większość wycieczek, które proponujemy, to wycieczki objazdowe. Do kolejnych miejsc trzeba dojeżdżać samochodem. Tylko zwiedzanie Szczecina można zrobić na piechotę. Proponowane przez nas wycieczki rowerowe opisujemy na stronie poświęconej atrakcjom w Manowcach.

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Polsce są we wszystkich regionach. Na ciekawe jednodniowe wycieczki rekomendujemy trasy tylko na Pomorzu Zachodnim, zaczynając od tras najbliższych Manowcom. Na końcu propozycja wyprawy do przygranicznych rejonów Niemiec.

atrakcje-rowery-para.webp

OKOLICE MANOWCÓW

Miejsca: Police – Świdwie – Stolec – Nowe Warpno i Altwarp
Trasa: https://maps.app.goo.gl/FLHLVBdAGHh4ceDCA
Czas: sama jazda autem – 1 godzina 45 minut; razem ze zwiedzaniem – 3-4 godziny
Uwaga: to może być także całodniowa wycieczka rowerowa

Police. Ruiny fabryki benzyny syntetycznej. Podczas II wojny światowej pracowało tu 30 000 jeńców, z których 13 000 zginęło lub zmarło. Przez teren dawnej fabryki prowadzi wytyczona ścieżka, więc nie jest potrzebna rezerwacja. W soboty o godzinie 10:00 są organizowane wycieczki po fabryce z przewodnikiem. Można wtedy zobaczyć podziemia oraz wystawę stałą. Czas zwiedzania to około 3 godziny. Wycieczkę organizuje Stowarzyszenie Skarb.

Świdwie. Rezerwat przyrody Świdwie to unikatowy w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków. Jezioro i jego okolice można podziwiać z wieży widokowej. Warto wziąć lornetkę.

Stolec. Pałac w Stolcu w stylu neobarokowym został zbudowany na początku XVIII wieku. Należał do arystokratycznej rodziny von Ramin. Posiadłość obejmowała kilkaset hektarów, z których większość jest dziś po stronie niemieckiej. Granica przebiega 20 metrów od pałacu. Pałac czeka na remont. Można obejrzeć go tylko z daleka, stojąc przed bramą.

Nowe Warpno. Położone na końcu Polski Nowe Warpno jest jednym z najmniejszych polskich miast. Należy do Polski od ponad siedemdziesięciu lat. Co ciekawe, przez podobny czas w XVII i XVIII wieku należało do… Szwecji. Warto zaparkować koło zabytkowego ratusza, a potem obejść cypel promenadą. Najlepiej zacząć od Alei Żeglarzy i portu, by potem wspiąć się na wieżę widokową. Z Nowego Warpna warto wybrać się stateczkiem do Altwarp, czyli Starego Warpna, położonego po drugiej stronie wody. Rozkład kursów promu na stronie przewoźnika. W poniedziałki i wtorki prom nie pływa.

szczecin-filharmonia-img

Filharmonia

SZCZECIN

Niewielu naszych gości ma gotowe plany wycieczek, dlatego korzystają z naszych rad. Taka wycieczka last minute to podwójna atrakcja turystyczna, bo jej program bywa niespodzianką. Jeśli goście przejeżdżają do nas na kilka dni, namawiamy ich, by odwiedzili Szczecin. Atrakcje turystyczne zlokalizowane są głównie w centrum miasta, więc można zwiedzać je pieszo. Główne pytanie brzmi: Szczecin - co zobaczyć? Wybraliśmy ciekawe miejsca do zwiedzania, które powinny zainteresować większość naszych gości. Proponujemy trasę krótką i dłuższą, przy czym dłuższa trasa zawiera w sobie miejsca z krótszej trasy, a więc wystarczy wybrać trasę stosownie do czasu, który chce się poświęcić na zwiedzanie. Do zwiedzania można dodać inne atrakcje, jak choćby Morskie Centrum Nauki Szczecin czy wypoczynek w Miejskiej Strefie Letniej na Wyspie Grodzkiej.

TRASA KRÓTKA

Miejsca: Kaskada - Zamek Książąt Pomorskich - Filharmonia - Wały Chrobrego – Kaskada
Trasa: https://maps.app.goo.gl/hNxWq4uwgxuogip46 (samochód), https://maps.app.goo.gl/uuGyeML3vj8YP2Lw8 (na pieszo)
Czas: sama jazda autem – 1 godzina 45 minut; razem ze zwiedzaniem – 3 godziny (bez zwiedzania wnętrz zamku i filharmonii)

Kaskada. Centrum handlowe Kaskada oferuje zawsze dostępny (w dniach i godzinach pracy galerii) i niedrogi parking położony blisko atrakcji turystycznych. Po zakończonej wycieczce można tam zjeść posiłek lub deser.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Najbardziej okazała zabytkowa budowla Szczecina to renesansowy Zamek Książąt Pomorskich usytuowany na wzgórzu w sąsiedztwie Odry. Najstarsze fragmenty pochodzą z XIV wieku. Wstęp na zamkowe dziedzińce jest bezpłatny. Wieża Dzwonów (punkt widokowy) jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Wstęp płatny. Płatne jest także wejście na wystawy w skrzydle południowym zamku.

Filharmonia Szczecin. W Szczecinie warto zobaczyć nie tylko ciekawe miejsca historyczne. Lodowa bryła budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza okrzyknięta została nową ikoną miasta. Zaprojektowała go hiszpańska pracownia architektoniczna Barozzi Veiga. Projekt zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Najlepszy projekt architektoniczny roku”. Z zasady można bez problemu wejść do hallu filharmonii, natomiast odpłatne zwiedzanie budynku z przewodnikiem możliwe jest co kilka dni, więc warto sprawdzić kalendarz na tej stronie. Niestety, z powodu urlopów, w lipcu nie ma sesji zwiedzania z przewodnikiem.

Wały Chrobrego. Gdy wjeżdżasz do Szczecina Trasą Zamkową, z wiaduktu widzisz Wały Chrobrego - taras widokowy na skarpie wzdłuż Odry, słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne tworzące nadodrzańską sylwetę miasta. Warto najpierw wejść na ulicę Wały Chrobrego i podziwiać drugi brzeg Odry, a następnie zejść do podnóża skarpy, aby być pod wrażeniem trzech monumentalnych gmachów. To Akademia Morska Szczecin, Urząd Wojewódzki Szczecin i Muzeum Narodowe Szczecin. W dniach 5-8 sierpnia 2024 roku przy Wałach Chrobrego odbył się finał The Tall Ship Races, czyli regat największych żaglowców świata.

TRASA ŚREDNIA

Miejsca: Kaskada - Bazylika św Jakuba - Kamienica Loitzów - Stare Miasto - Zamek Książąt Pomorskich - Wały Chrobrego – Filharmonia - Kaskada
Trasa: https://maps.app.goo.gl/hNxWq4uwgxuogip46 (samochód), https://maps.app.goo.gl/NAhYZkbP8cRMxvsb7 (na pieszo)
Czas: sama jazda autem – 1 godzina 45 minut; razem ze zwiedzaniem – 4 godziny (bez zwiedzania wnętrz i przerw na posiłki i wypoczynek)

Katedra Szczecin. Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba w Szczecinie to największy szczeciński kościół i drugi (po bazylice w Licheniu) najwyższy kościół w Polsce. Wieża bazyliki ma 110 metrów wysokości, a na wysokości 56 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę całego Szczecina, a przy dobrej pogodzie nawet okolic miasta. Katedra posiada aż 19 kaplic i ogromne organy.

Kamienica Loitzów. To jeden z najcenniejszych zabytków Szczecina z epoki późnego gotyku. Kamienicę zbudowała w XVI wieku rodzina bogatych kupców szczecińskich trudniąca się handlem i udzielaniem pożyczek. Niestety, wkrótce po wybudowaniu kamienicy ich biznes zbankrutował m.in. dlatego, że nie dostali zwrotu pieniędzy pożyczonych polskiemu królowi Zygmuntowi Augustowi. Dziś w kamienicy mieści się liceum plastyczne. Wnętrza są dostępne do zwiedzania.

Rynek Starego Miasta. Szczecińskie Stare Miasto zostało zniszczone w 90 procentach podczas II wojny światowej, na skutek brytyjskich bombardowań, ponieważ w tym rejonie znajdowały się główne ośrodki przemysłu zbrojeniowego Szczecina. Radzimy odwiedzić staromiejski rynek, czyli Rynek Sienny. Na rynku podziwiać można Stary Ratusz, a także zrekonstruowane kamienice. Przy rynku zlokalizowanych jest wiele restauracji i kawiarni, więc warto tu zatrzymać się na obiad lub kawę.

MIEJSCA POZA CENTRUM

Choć w centrum Szczecina na zwiedzających czeka niejedna atrakcja, turystyczne ciekawostki można znaleźć także poza ścisłym centrum miasta. Do każdego z tych miejsc należy dojechać samochodem lub komunikacją miejską. Wycieczka jednodniowa do Szczecina może objąć niektóre albo wszystkie z tych miejsc, a także muzea i wystawy.

Cmentarz Centralny Szczecin. Choć wiele osób może być zaskoczonych tym, że namawiamy, by zwiedzać cmentarz, Szczecin daje nam dobre powody. Cmentarz Centralny w Szczecinie to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Jego dzisiejsza powierzchnia wynosi ponad 172 hektary. Warto zwiedzić ten cmentarz nie z powodu jego wielkości, ale urody. Stara część cmentarza ma charakter parku czy ogrodu. W niektórych miejscach pojedyncze groby rozsiane są między drzewami. Dużą część terenu nekropolii przeznaczono na zieleńce, oczka wodne, żywopłoty, szerokie aleje obsadzane szpalerami dekoracyjnych drzew.

Aleja Wojska Polskiego jest najdłuższą ulicą Szczecina. Warto wybrać się na spacer tą aleją nie z powodu jej długości, ale dla pięknych dziewiętnastowiecznych willi, które są przy niej położone. Polecamy odcinek od Placu Szarych Szeregów do ulicy Piotra Skargi. Najbardziej okazała jest willa Lentza pod numerem 84. Piękna jest także Willa Hoerdera pod numerem 76. Ulicą Piotra Skargi można dojść na Jasne Błonia i dalej do Parku Kasprowicza.

Park Kasprowicza jest największym parkiem Szczecina. To tu zaczyna się Puszcza Wkrzańska, która rozciąga się aż do Pałacu Manowce i kolejne kilkadziesiąt kilometrów dalej. W parku znajduje się amfiteatr Teatr Letni, w którym w lecie odbywają się koncerty muzyczne i inne występy. Warto sprawdzić bieżący repertuar. W części Parku Kasprowicza stworzono rosarium Różanka, o którym piszemy wyżej w sekcji poświęconej ogrodom botanicznym.

baltyk-img

BAŁTYK

Czasami goście, którzy przyjeżdżają do Pałacu Manowce na dłuższy pobyt, organizują sobie jednodniową wycieczkę nad Bałtyk. Trasa zależy od tego, czy w grupie są dzieci, a także od celu wyprawy. Polecamy następujące miejsca:

Świnoujście – plaża. Piszemy o niej powyżej w sekcji PLAŻA.

ŚwinoujścieFort Gerharda. Niestety, obecnie dostępny tylko stateczkiem z portu w Świnoujściu.

DziwnówPark Miniatur i Kolejek.

Trzęsacz - ruiny kościoła nad klifem.

TrzęsaczNadmorska Kolej Wąskotorowa. Można wybrać odcinek Trzęsacz – Niechorze – Trzęsacz. W Niechorzu można zwiedzić latarnię.

Niechorzelatarnia. Dostępna do zwiedzania.

RecławCentrum Słowian i Wikingów. Skansen z wieloma atrakcjami, szczególnie dla dzieci.

niemcy-img

NIEMCY

Z Pałacu Manowce można wybrać się także na jednodniową wycieczkę do Niemiec, odwiedzając atrakcje położone nad najbliższym nam niemieckim wybrzeżem Bałtyku i w pobliżu Manowców. Oto miejsca, które rekomendujemy:

AhlbeckPlaża. Ahlbeck to miejscowość położona tuż obok Świnoujścia. Plaża jest równie piękna, ale mniej zatłoczona.

StralsundOzeaneum. Jedno z największych oceanariów w Europie, mieszczące 50 wielkich akwariów.

Stralsund - Störtebeker Braumanufaktur. Wycieczka po browarze Störtebeker, którego piwa serwujemy w Pałacu Manowce.

PeenemündeHistorisch-Technisches Museum. Muzeum ukazuje historię zakładów, które produkowały rakiety w latach 1936–1945.

PeenemündeU-Boot-Museum. Będąc w Peenemünde, warto obejrzeć poradziecki okręt podwodny U-461.

UeckermündeOgród zoologiczny. Piszemy o nim wyżej w sekcji OGRÓD ZOOLOGICZNY.